Do strony tytułowej

  Parafia Strachocka  

  Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli  

  Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej  

  Informacje dla pielgrzymujących do Strachociny  

  Mówi ksiądz Proboszcz, Józef Niżnik  

Parafia Strachocina Kostarowce Kościół Aktualności Ogłoszenia niedzielne
Z historii Kazanie Dokumenty Z Kroniki Galeria Ogłoszenia parafialne

* * *

Już czwarty raz w okresie Wielkiego Postu młodzież z parafii spotkała się w świątyni na modlitwie i rozważaniu słowa Bożego. Każde z tych spotkań prowadzone przez księży wikariuszy: ks. Łukasza Pałackiego i ks. Marka Bolanowskiego koncentruje się wokół znaku krzyża. Młodzież na każdym spotkaniu ma możliwość wysłuchać konferencji, wygłoszonej przez kapłana, a potem w skupieniu podejść do krzyża, by wyznać przed krzyżem wiarę i wyrazić wobec Boga swą miłość. Nabożeństwa mają pomóc młodzieży pogłębić wiarę i umocnić ich związki z Jezusem, który żyje w Eucharystii.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 
 

* * *

Modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem - 16 luty

16 lutego br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się modlitewne spotkanie czcicieli św. Andrzeja Boboli. W programie spotkania było: nabożeństwo ku czci św. Andrzeja połączone z odczytaniem próśb i podziękowań, rozważanie tajemnic bolesnych różańca świętego w intencji Ojczyzny, oraz Eucharystia z okolicznościowym kazaniem i ucałowanie relikwii św. Andrzeja.
Nabożeństwu i Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik, który wygłosił okolicznościowe kazanie poświęcone słowom z Ewangelii: Bądźcie doskonali, jak Ojciec niebieski.  
Różaniec prowadziły Siostry z Rycerstwa Niepokalanej, a posługę liturgiczną pełniła nowa grupa w parafii - Wspólnota św. Andrzeja Boboli.
Mszę św. koncelebrowali: ks. Paweł Kaszuba, z radia FARA, oraz ks. Łukasz Pałacki, wikariusz parafii. Mszę św. na żywo z sanktuarium transmitowało diecezjalne radio FARA, umożliwiając w archidiecezji modlitwę wszystkim czcicielom św. Andrzeja Boboli.   

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 * * *

15 lutego br. w klasztorze Sióstr Rycerstwa Niepokalanej odbyła się uroczysta msza św. w 19 rocznicę śmierci O. Mieczysława Mirochny, Założyciela Zgromadzenia. Dla informacji podajemy życiorys O. Mieczysława i umieszczamy kilka zdjęć archiwalnych z pobytu Ojca w Strachocinie w latach 1986-1988.

Życiorys O. Mieczysława Marii Mirochny OFMConv

O. Mieczysław Maria Mirochna urodził się 21 listopada 1908 r. w Bochni w rodzinie religijnej i patriotycznej. Został ochrzczony 6 grudnia, przez ks. Michała Pawlusa, w kościele pw. Św. Mikołaja w rodzinnej miejscowości otrzymując imię Antoni. W 1920 r. rodzice - Wojciech i Maria    z domu Kawa - wraz z dziećmi przenieśli się do Wojnicza, gdzie prowadzili własną piekarnię i sklep.
W 1926 r. wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów Konwentualnych we Lwowie, a rok później rozpoczął nowicjat w Łodzi Łagiewnikach. Dnia 15 września 1928 r. złożył pierwsze śluby zakonne, a następnie podjął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. W 1930 r. udał się wraz ze św. Maksymilianem do Japonii. W Nagasaki kontynuował studia teologiczne, a 29 września 1935 r. w Tokio przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. abpa Chambona.
O. Mieczysław przez 6 lat (1930-36) żył pod jednym dachem z o. Maksymilianem. To wystarczyło, aby przesiąknął całkowicie jego duchowością. Znając pragnienia o. Maksymiliana dotyczące powstania w przyszłości zgromadzenia żeńskiego żyjącego wyłącznie duchem Rycerstwa Niepokalanej, dnia 8 grudnia 1949 r. założył w Konagai Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek  Rycerstwa  Niepokalanej (Siostry MI). 
O. Mieczysław do końca życia pełnił rolę duchowego opiekuna sióstr MI. Wspólnie z siostrami podejmował w Japonii prace charytatywno-społeczne w celu zdobycia nowych dusz dla Jezusa. Wielką radością była dla niego erekcja Zgromadzenia na ziemię polską (Strachocina, 17 września 1988 r.).
Zmarł w Japonii dnia 15 lutego1989 r. w obecności sióstr MI. Jego ciało spoczywa na cmentarzu Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Konagai.
Sam jako misjonarz pałał taką miłością do drugiego człowieka jak Chrystus. Modlił się za wstawiennictwem Maryi, aby ci, którzy jeszcze nie znają Jezusa, doszli do uznania prawdy. Ofiarował swoje życie Bogu za nawrócenie tych, którzy są daleko od Niego, którzy Go nie znają - za nawrócenie Japonii.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

 * * *

12-13 lutego br. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr spotkały się na modlitwie i rozważaniu słowa Bożego młodzież żeńska, studiująca. Tematyka refleksji wielkopostnej koncentrowała się wokół Maryi, wzorze wiary, miłości i nadziei. Spotkanie prowadziły Siostry: Patrycja i Paulina, ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Owocem rekolekcji było wstąpienie trzech uczestniczek do Rycerstwa Niepokalanej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

Dzień Chorego w Strachocinie

11 lutego br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zgromadzili się chorzy parafianie z Kostarowiec i ze Strachociny na przeżycie Dnia Chorego. Do Eucharystii, odprawianej w ich intencji przygotowali się przez spowiedź. Podczas mszy św. wysłuchali słowa Bożego, o nadziei, którą niesie chorym Matka Boża z Lourd i zostali zachęceni do przeżywania cierpienia w bliskości krzyża, w modlitwie i Eucharystii. Po mszy św. uczestniczyli w nabożeństwie eucharystycznym otrzymując na koniec błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po pokropieniu wodą święconą i ucałowali krzyż, poświęcony przez ks. kard. Jozefa Glempa, przywieziony z Ziemi Świętej w roku Jubileuszowym. Krzyż ten ozdobiony jest czternastoma kamieniami z miejsc stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie.  
Spotkaniu modlitewnemu przewodniczył ks. prał. Józef Niźnik, któremu pomagali: ks. Marek Bolanowski, wikariusz, siostry ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * * 

Spotkanie formacyjne Rycerzy Niepokalanej

9 lutego br. na spotkanie formacyjne do Niepokalanowa Żeńskiego, przybyli Rycerze Niepokalanej z parafii: Sanok - Fara, Sanok - Olchowce, Sanok - Franciszkanie, Sanok - Chrystus Król, Kosina, Krosno - Franciszkanie, Zagórz, Zahutyń, Falejówka, Grabownica, Pakoszówka, Kostarowce, Strachocina, w liczbie 70 osób.
Program spotkania:
godz.  9.30 -   Różaniec
godz.  10.00 - ks. dr Wacław Siwak - Maryja uczennica Chrystusa
godz. 11.00 - Droga Krzyżowa /sanktuarium św. Andrzeja Boboli/
godz. 12.15 - Msza św. koncelebrowana
godz. 14.15 - ks prał. Józef Niżnik - Maryja uczy Rycerzy Niepokalanej: wierzyć, modlić się, pokutować, zawierzać i żyć w oddaniu.
godz. 15.15. - Koronka do Miłosierdzia Bożego   
                        Błogosławieństwo
Spotkanie prowadziła s. Agata Maria Bujak z Niepokalanowa Żeńskiego, a konferencję dopołudniową i kazanie podczas mszy św. wygłosił ks. dr Wacław Siwak, profesor Seminarium Duchownego w Przemyślu. Mszę św. koncelebrowali: O Tadeusz Pobiedziński z Krosna, ks. Wacław SiwakO Czesław Motak z Zahutynia, oblat. Popołudniowe spotkanie poprowadził ks. prał. Józef Niżnik.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

8 lutego br. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyło się formacyjne spotkanie młodzieży z parafii z racji Wielkiego Postu. Ks. Łukasz Pałacki, wikariusz parafii odprawił w intencji młodzieży mszę św. i wygłosił słowo Boże, w którym ukazał znaczeniu Wielkiego Postu w formacji wiary.  Ks. Marek Bolanowski, drugi wikariusz, pełnił posługę w konfesjonale, oraz przygotował młodzież do Eucharystii.
 

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * *

4 lutego br. w Strachocinie, w Domu Rekolekcyjnym Sióstr, odbyło się spotkanie ks. abpa Józefa Michalika z kapłanami, którzy są asystentami oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej, z archiprezbiteratu bieszczadzkiego, krośnieńskiego i sanockiego. Spotkanie prowadził p. Kazimierz Kryla, Prezes Przemyskiej Akcji Katolickiej, który na początku powitał zebranych gości. 
W spotkaniu towarzyszyli mu odpowiedzialni za pracę w archiprezbiteratach: p. Czesław Urban z Ustrzyk Dolnych, p. Piotr Stańko z Brzozowa i 
p. Marek Jastrząb z Krosna. W spotkaniu wzięło udział 115 kapłanów - asystentów Akcji Katolickiej.
Spotkanie odbyło się według następującego porządku:
Modlitwa - Koronka do Miłosierdzia Bożego
P. Kazimierz Kryla, Prezes Zarządu DIAK - Akcja Katolicka wspomaga kapłanów w duszpasterstwie
Ks. prał. Józef Niżnik, Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej: Akcja Katolicka - czym ona jest?
Ks. abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski - Rola i zadania kapłana - asystenta w Akcji Katolickiej.
Po wygłoszonych referatach nastąpiła dyskusja, w której kapłani - asystenci podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy z Akcją Katolicką, 
oraz szukali odpowiedzi na pytania: jak ożywić oddział w parafii; jak poszukać nowych ludzi do stowarzyszenia?
W spotkaniu wziął: ks. prał. Waldemar Janiga, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Przemyślu, oraz ks. Marek Blecharczyk, Asystent Diecezjalny KSM. Gośćmi spotkania byli ks. prał. Marek Pieńkowski, Delegat Księdza Arcybiskupa od Formacji Kapłanów, ks. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii, ks. Piotr Baraniewicz, Sekretarz Księdza Arcybiskupa. 
 
zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * * 

W dniu 2 lutego br., 15 sióstr ze Zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej z Niepokalanowa Żeńskiego w Strachocinie z racji Dnia Życia Konsekrowanego wzięło udział w uroczystości diecezjalnej osób konsekrowanych w Przeworsku. Wysłuchały programu o życiu zakonnym, uczestniczyły we mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika.
Po południu zaś w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zgromadziły się Siostry na godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, a po niej uczestniczyły we mszy św. odprawionej w ich intencji przez ks. prał. Józefa Niżnika.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

* * * 

W dniu 17 stycznia w Domu Rekolekcyjnym spotkały się członkowie istniejących w parafii grup na wspólnej modlitwie, opłatku i agapie. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w intencji członków. Celebrans ks. prał Józefa Niżnika wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym zatrzymał się nad pierwszym czytaniem liturgicznym, mówiącym o porażce Izraelitów z Filistynami. Wskazał, że przyczyny porażki trzeba szukać w postępowaniu kapłana Helego i jego synów, którym nawet nie pomogła obecność na polu walki, Arka Przymierza, największa świętość narodu wybranego. Z kolei uświadomił zgromadzonym, że parafia Strachocina też otrzymała od Boga  mamy wielkie dary: relikwie św. Andrzeja Boboli i Niepokalanów Żeński. Na zakończenie powiedział, że   Te dary Boże wielu Parafian pobudziły do głębokiej refleksji i wyzwoliły w nich nowe myślenie i spojrzenia na parafię. Za to trzeba Bogu dziękować. Bowiem Bóg daje po to dary, by ludzie byli Mu wdzięczni, a swoją wdzięczność okazywali przez szacunek do nich. To dzięki Wam ma rozwijać się szacunek do Bożych darów. Dlatego jesteście potrzebni wszyscy tej parafii, aby kiedyś nie stało się to, co się stało z narodem wybranym. Wielkim przeżyciem zgromadzonych na Eucharystii była Komunia Święta pod dwoma postaciami. 

Po mszy św. wszyscy udali się do auli, by złożyć sobie życzenia, a na zakończenie zasiedli przy stole, by spożyć posiłek przygotowany przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej. W spotkaniu wzięły udział oprócz Proboszcza, ks. Łukasz Pałacki, wikariusz w Strachocinie, oraz członkowie Akcji Katolickiej, Rady Duszpasterskiej, Rycerstwa Niepokalanej /MI II/, Grupy św. Andrzeja Boboli, przełożone róż różańcowych i Siostry Zakonne, zaangażowane w pracę parafialną. Wszystkich uczestników było około 50 osób.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

                                                                                                                             * * * 

 Styczniowe spotkanie ze św. Andrzejem

16 stycznia br. odbyło się w sanktuarium św. Andrzeja Boboli pierwsze w tym roku modlitewne spotkanie ze św. Andrzejem. Spotkanie rozpoczęło się pieśnią ku czci św. Andrzeja, Wyznawco wielki, a potem ks. prał. Józef Niźnik, kustosz sanktuarium, odczytał karteczki z prośbami i podziękowaniami złożone w ostatnim miesiącu przez pielgrzymów i odmówił Litanię do św. Andrzeja.
Następnie zgromadzeni w sanktuarium czciciele św. Andrzeja, rozważając tajemnice bolesne odmówili różaniec za Ojczyznę, prowadzony przez Siostry Rycerstwa Niepokalanej.
Kulminacyjnym punktem spotkania była msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Adama Szala. Koncelebrowali kapłani, ks. prał. Józef Niżnik, ks. Mariusz Woźniczyszyn, wikariusz z Przeworska, miejscowy rodak, ks. Paweł Kaszuba, wikariusz z Turaszówki, odpowiedzialny za edycję radia Fara w Krośnie.
Słowo Boże wygłosił ks. bp Adam, w którym na przykładzie młodego Samuela wskazał, jak ważną rolę w życiu ludzi wierzących odgrywa słowo Boże. Kto umie je usłyszeć, przyjąć i nim żyć, staje się prawdziwym uczniem Chrystusa. Przykładem tego jest św. Andrzej, wielki męczennik. 
Na zakończenie uczestnicy spotkania ucałowali relikwie Świętego.
Modlitewne spotkanie w sanktuarium było transmitowane na żywo przez archidiecezjalne radio FARA na falach 104.5MHz lub 98.2MHz. Spotkania w następne miesiące /16 dnia/ będą także transmitowane. Umożliwi to udział wielu czcicielom św. Andrzeja uczestniczenie w nabożeństwach w Strachocinie.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

Starsze wiadomości >>

  << Stona główna >>

Do góry strony


 
 
Tłem jest trawa pochodząca z widoku na Strachocinę wykorzystanego jako tło strony tytułowej.