Bobolówka

Bobolówka znajduje się około 500 metrów od kościoła. Można do niej dojść, wzdłuż ogrodzenia Sióstr, albo udając się drogą główną w stronę cmentarza, i przy nim kierując się inną drogą w stronę Parku Zabytkowego. Na podstawie badań archeologicznych, które przeprowadzano z drugiej strony wzgórza w 1990 r. można przypuszczać, że istniała tu w II w. po Chr. jakaś osada, a od XIII - „pierwsza Strachocina” - Święcice. Rozległe wzgórze dworskie w czasach historycznych zamieszkiwały rody szlachty średniozamożnej. Byli to między innymi Bobolowie, którzy przez około 200 lat przebywali w Strachocinie. Później zamieszkali tu Giebułtowscy, Morze i Dydyńscy. Ostatnia dziedziczka zmarła w 1948 roku.
Bobolówka – miejsce to wybrał Pan

Na Bobolówkę, miejsce zamieszkania szlacheckiej rodziny Bobolów w Strachocinie w latach 1520-1686, można wejść kilkoma bramami. Zostały one wmontowane w ogrodzeniu, które odgradza ten teren od innych gruntów, a także określa granice Bobolówki, o której czytamy w tablicy informacyjnej: „Zachowaj się w tym miejscu godnie, gdyż miejsce, na której stoisz jest miejscem świętym”.

Bobolówka Bobolówka Powyżej domku znajduje się kaplica ku czci św. Andrzeja Boboli, poświęcona w roku 2007. Wzniesiona została dla uczczenia 350 rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Kaplica znajduje się w miejscu „resztówki”. Przed kaplicą umieszczone są ławki, aby pielgrzymi mogli usiąść i w zadumie patrząc na ołtarz przedstawiający św. Andrzeja, snuć w ciszy serca modlitwę do Boga za jego wstawiennictwem. W kaplicy w okresie letnim odprawiane są Msze św. w każdą niedzielę popołudniu, oraz nabożeństwa ku czci św. Andrzeja w 16 dni miesiąca, od maja do września.Bobolówka Bobolówka Poniżej kaplicy znajdują się Dróżki tajemnic bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja. Pięć kapliczek, w których umieszczone są obrazy ukazujące poszczególne tajemnice. Jeden z obrazów przypomina Mękę Jezusa, a drugi torturowanie św. Andrzeja. Pomocą w modlitwie tajemnic różańcowych jest książeczka: „Dróżki tajemnic bolesnych Pana Jezusa i męczeństwa św. Andrzeja”.Bobolówka Bobolówka Od strony kościoła we wschodniej części Bobolówki wchodząc na teren Bobolówki przed sobą pojawia się kamienna brama z figurą św. Andrzeja Boboli. Brama ta jest częścią kamiennych stacji Drogi Krzyżowej, wzniesionych na pamiątkę 25-lecie kultu Świętego w Strachocinie. Czternaście stacji umieszczone w plenerze wśród dębów, każdy liczący po kilkaset lat, pięknie wkomponowują się w modlitewny krajobraz Bobolówki i podkreślają sakralny charakter tego miejsca.Bobolówka Zakończenie rozważań Drogi Krzyżowej następuje kamiennej bramie z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Każdy, kto chciałby na Bobolówce rozważyć przy stacjach Mękę Jezusa i męczeństwo św. Andrzeja, może skorzystać z książeczki „Droga Krzyżowa ze św. Andrzejem”.

Urok Bobolówki tkwi także w jej zieleni, ilości rosnących drzew, szczególnie bardzo starych dębów, pięknych śpiewów różnych ptaków, oraz wzniesień, które z różnym nachyleniem nadają temu miejscu charakter wyjątkowy. Wielu ludzi odwiedza to miejsce, aby pomedytować, inni uważają, że to Bobolówce wytwarza nastrój do modlitwy. A są i tacy, którzy w tym urozmaiconym krajobrazie dobrze się czują i szukają odpoczynku.
Zestawienie dzierżawców wsi królewskiej Strachocina:

IMIĘ I NAZWISKO LATA DZIERŻAWY UWAGI
Piotr i Grzegorz z Kunowej od 1369
Fryderyk Myssnar 1390 - 1391
Fryderyk Jacimirski 1391 - 1427
Klach Kornicz 1427 - 1434
Piotr Smolicki 1434 - 1464
Mateusz i Jan ze Wzdowa 1465 – przed 1506
Jan Bobola Przed 1506 – po 1530
Krzysztof Bobola
Mikołaj Bobola Być może ojciec św. Andrzeja; w 1592 otrzymał Strachocinę w dożywocie jego brat, Jan, jednak trudno na ten temat powiedzieć cokolwiek więcej; mógł on być przez jakiś czas jej dzierżawcą
Krzysztof Bobola Być może ojciec św. Andrzeja
Stanisław Bobola Mógł być zaraz po Mikołaju
Jan Bobola Do 1652
Andrzej Bobola 1652 – przed 1668 Przejął Strachocinę od brata Jana w drodze cesji
Marianna z Łapszowskich Bobolowa Przed 1668 - 1672 Żona Andrzeja
Zygmunt Bobola Od 1672 Syn Marianny i Andrzeja
Stefan Giebułtowski
Franciszek Giebułtowski Zmarł 1764
Józef Giebułtowski 1764 - 1803 po 1772 on i jego następcy byli jedynie właścicielami folwarku
Sykstus Giebułtowski Po 1803
Florian Giebułtowski Zmarł po 1848
Wincenty Morze Zmarł 1882 Zięć Floriana
Kazimierz Dydyński 1882 po 1905 Zięć Wincentego
Kazimiera Dydyńska Do 1947 Córka Kazimierza; w 1945 wywłaszczona przez władze komunistyczne
Jerzy Pajączkowski Spadkobierca Kazimiery; usynowiony

Zdjęcia BOBOLÓWKI

Copyright © 2011-2024 EB

Jesteś naszym: 500309 gościem.